Aksaray Üniversitesi
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
Açık erişim e- kaynaklar


E - KAYNAKLAR

İÇERİĞİ

İLGİLİ PERSONEL

Academic Search Complete

Logo - Arama Bağlantısı

 

Multi-disipliner Araştırma için Dünyanın En Kapsamlı, Akademik Tam Metin Veri Tabanı. Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır. Bu kaynak, 9,100’e yakını tam metin olmak üzere 13,700’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir. Tam metin dergilerden 7,900 kadarı aynı zamanda hakemlidir. PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır. Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı döküman türünü tam metin olarak içerir

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3107

buketkaradag@aksaray.edu.tr

 

  ACAR INDEX

Acar Ä°ndex

Akademik Araştırmalar İndeksi internet üzerinde yayınlanan yerli ve yabancı akademik çalışmaların dizinlendiği ücretsiz bir kaynaktır.  'Akademik araştırma' ve 'makale arama' kapsamında hizmet veren Acarindex.com veri tabanında barındırdığı 'hakemli dergi' ve on binlerce 'makale' ile her gün binlerce araştırmacıya hizmet vermektedir.


Open Dissertations, 1933-1955 (Doktora Tezleri)

   1933-1955

Logo - Arama Bağlantısı

 

Yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sağlar. American Doctoral Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktadır. Basılı indeksi “Doctoral Dissertations Accepted by American Universities” olarak adlandırılmıştır. Yaklaşık 100,000 kayıt içeren American Doctoral Dissertations, 1933-1955 isimli bu kaynak original basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.


 

Applied Science & Business Periodicals Retrospective Retro Index

Logo - Arama Bağlantısı

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.


 

Business Source Complete 

Logo - Arama Bağlantısı

Hakemli ve seçkin içeriği sayesinde, iktisadi ve idari bilimler alanında Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır. 

 


 

CAB Abstract

CABI Logo

Tarım, uygulamalı yaşam bilimleri, ormancılık, insan beslenmesi, veterinerlik, tıp ve çevre konularında 1910 yılından günümüze zengin bilgi içeriğine sahiptir. 230,000’in üzerinde tam metin dergi makalesi, rapor ve konferans bildirilerine erişim sağlar.

 


 

DynaMed

Logo - Arama Bağlantısı

 

Hastalık Bilgi Bankası olarak isimlendirilen bu veri tabanı, National Science Foundation - NSF (ABD Amerikan Ulusal Bilim Vakfı) destegi ile hekimler tarafından, hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri için hasta başı bakıma yönelik tasarlanmış, dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır.  5,700'den fazla başlık özetlenmiştir. 


  

EBSCOhost eBook Collection 

Logo - Arama Bağlantısı

112,000’den fazla elektronik kitap içerir. Tüm disiplinlerde (hukuk, tıp, psikoloji, mühendislik, tarım, fen, edebiyat, işletme, siyaset bilimi, eğitim, güzel sanatlar, mimarlık, v.b. ) 450’den fazla akademik yayıncının elektronik kitaplarına erişim mümkündür.

 


 

Education Index Retrospective

Logo - Arama Bağlantısı

 

Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olmak üzere 700’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek 835,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.


 

  EMERALD

EmeraldInsight

  işletme, yönetim ve ekonomi başta olmak üzere ilgili konularda hakemli dergi ve kitaplar içeren bir veri tabanıdır.

 http://kutuphane.aksaray.edu.tr/files/untitled folder 1/Emerald-Premier-eDergi-veri-tabanı-sunumu-2017.pptx

 


 


ERIC (Eğitim Bilimleri)

Logo - Arama Bağlantısı

    ERIC (the Education Resource Information Center), eğitim literatürüne ve kaynaklarına erişim sağlamaktadır. 1966’dan günümüze kadar 1.4 milyondan fazla kayıt içeren ERIC 337,000 tam metin doküman sunmaktadır. 

 


 


GreenFILE

Logo - Arama Bağlantısı

 

Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm vb. konularda 9,100’den fazla tam metin içeren bu veri tabanında, 612,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir. 

 


 

IEEE Xplore 

ıeee ile ilgili görsel sonucu

 

IEEE ve IEE'nin 120 den fazla dergisi, 900 standart ve 400 yıllık konferansın bildirilerinden oluşan 1950 yıllarına kadar inen 1,2 milyon belge, 1963'den 1987'e kadar Proceedings of the IEEE içindeli 12 binden fazla belge ve 1913'de basılan ilk dergi Proceedings of the Institute of Radio Engineers'den başlayarak bütün sayılar da eklenmektedir.

 


 

ISI Web of Science
Konu ve atıf taraması yapabilen bu platformda, SCI-SSCI-AHCI-SPCI-SSPCI veri tabanları taranmaktadır.

 


 

 JSTOR


JSTOR Home

  Arts and Sciences I , II , III, IV ,V,VI, VII,VIII,IX,X, XI, XII, XIII, XIV, XV ,

Business IV

Ecology & Botany II

Ireland Collection

Jewish Studies Collection

Hebrew Journals Collection 

Sustainability Collection  

Ve ilgili koleksiyonlar içerisinde aşağıdaki özel konu paketlerine erişim sağlanabilecektir.

Asia

Biological Sciences

Business & Economics

Business I

Business II

Business III

Ecology & Botany I

Health & General Sciences

Iberoamerica

Language & Literature

Mathematics & Statistics

Music

Music Legacy

Religion & Theology

koleksiyonlarında yer alan dergilere tam metin erişim olanağı sağlar. Veri tabanı ile ilgili detay bilgilere ve kullanım kılavuzuna http://cabim.ulakbim.gov.tr/ekual/e-veri-tabanlari/ adresinden erişebilirsiniz. 

 Library, Information Science & Technology Abstracts

Logo - Arama Bağlantısı

500'den fazla temel dergi, 50'nin üzerinde öncelikli dergi ve 125 seçkin derginin yanı sıra kitapları, araştırma raporları ve tutanakları dizinlemektedir. 

 


 

Mendeley

mendeley ile ilgili görsel sonucu

 

Mendeley akademik makalelerinizi yazarken referanslarınızı düzenlemek için kullanabileceğiniz ve bilgisayarınızdaki sanal kütüphanenizi kurup kolayca dokümanlarınıza ulaşabileceğiniz tamamen ücretsiz bir platformdur.


Nature Journals All


Nature

Nature + Nature Methods + Nature Protocols  :  Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 46 dergi içermektedir

Palgrave Macmillan Journals İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır.

Academic Journals : Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır.


OVID-LWW

ovid-lww ile ilgili görsel sonucu

Tüm akademik ve hastane kütüphaneleri için vazgeçilmez nitelikte olan ve sadece Ovid kapsamında yer alan LWW Total Access Dergi Koleksiyonu; tam metin tıbbi kaynaklarla dolu, birçok uzmanlık alanı içeren tıbbi bilgilere hızlı ve kolay erişim sağlamaktadır.


 

 Proquest Dissertation&Thesisramalar

 • ProQuest Dissertations & Theses Global
 • S
 • Sahip olduğu 4 milyondan fazla tez ile ProQuest Dissertations & Theses (PQDT) dünyadaki en geniş kapsamlı tez veri tabanıdır. 2.1 milyondan fazla başlık tam metin olarak yer almaktadır.
  •The Wall Street Journal ve Los Angeles Times gibi önemli gazeteler de dahil 986 aşkın tam metin gazete 
  • 30,000 tam metin doktora ve mastır tezi 
  • Social Science Research Network kaynaklı, geleceğe yönelik bilimsel araştırmalara ait çalışmalar içeren, 15.000’i aşkın tam metin bilimsel çalışma kaydı. 
  •Hoover’s Company Records :45.000 şirket raporu. 
  • 4.000’i tam metin 5,760’dan fazla hakemli akademik dergi

   

  Veri Tabanı Erişim linki:

  https://search.proquest.com/pqdtglobal/

  Veri Tabanı Yardım Dokümanı:

  https://proquest.libguides.com/pqdttr

  ProQuest Disser…LLANIM KLAVUZU.pdf 


  ScienceDirect

  sciencedirect ile ilgili görsel sonucu

  Elsevier yayınevinin çıkarmış olduğu fen, mühendislik, tıp ve beşeri bilimler ile ilgili 2,242 dergiye tam metin erişim olanağı sağlar.

   

  http://ekual.ulakbim.gov.tr/veritabani/kullanim_kilavuzu_eng.pdf

  http://ekual.ulakbim.gov.tr/veritabani/kullanim_kilavuzu_tur.pdf

   


   

  Scopus

  Scopus

  Bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı, izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan; hakemli yayınlardan oluşan en büyük makale özü ve atıf veritabanıdır.

   


  Springer LINK 

  Logo Springer

  Kimya, bilgisayar bilimi, ekonomi, mühendislik, çevre bilimleri, yer bilimleri, hukuk, yaşam bilimleri, matematik, tıp, fizik ve astronomi koleksiyonlarını içeren toplam 1,326 dergiden oluşmaktadır.

   


   

  Taylor and Francis

  Taylor and Francis Online

  Taylor & Francis, Routledge, Psychology Press and Informa Healthcare yayınevlerine ait 1,754 dergiye erişim sağlar.

   


   

  Teacher Reference Center

  Logo - Arama Bağlantısı

  Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, en popüler 280 öğretmen ve yönetici dergisinin ve magazininin indeks/özet bilgilerini içerir. 

   


   

  TÜİK Kütüphanesi

   

  Nüfus, yaşam, sağlık, eğitim, kültür, adalet, seçim, istihdam, tarım, madencilik, enerji, sanayi ve iş, bina-inşaat, ulaştırma, turizm, ticaret, maliye, milli hesaplar, fiyatlar gibi çeşitli alanlardaki istatistiklere kolayca ulaşabileceğiniz, Türkiye İstatistik Kurumu'nun kuruluşundan bu yana istatistik alanında üretmiş ve basmış olduğu yaklaşık 4,500 yayına tam metin olarak  erişebileceğiniz bir kütüphanedir.

   


   


  ULAKBİM Hukuk Veri Tabanı

  TR Dizin Logo

  ritabanı (MTBVT)

  TR Dizin Logo

  1992'den günümüze Temel ve Uygulamalı Bilimler ve Mühendislik alanlarında Türkiye'de yayınlanan dergileri içermektedir.

   


   

  ULAKBİM Sosyal Bilimler Veritabanı (SBVT)

  TR Dizin Logo

  Ülkemizdeki sosyal bilimler alanındaki araştırmacılara ilgili ulusal literatüre hızlı ve etkin erişim sunmayı amaçlamaktadır. Veri tabanı 18 ayrı konu başlığı altında Türkiye'de yayımlanan süreli yayınları içermektedir.

   


   

  ULAKBİM TÜBİTAK Destekli Projeler Veritabanı (TDPVT)

  TR Dizin Logo

  TÜBİTAK Destekli Projeler Veri Tabanı, TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projelerinin kesin raporlarını içermektedir.

   


   

  ULAKBİM Tıp Veri Tabanı

  TR Dizin Logo

  1996 yılından bu yana Web'den kullanıcıların erişimine açık olan Tıp Veri Tabanı, Sağlık Bilimleri (Tıp, Diş hekimliği, Eczacılık, Hemşirelik vb.) alanında Türkiye'de yayımlanan süreli yayınlarda bulunan Türkçe ve diğer dillerdeki özgün araştırma makalelerini kapsamaktadır.

   


   

  ULAKBİM Yaşam Bilimleri Veri Tabanı

  TR Dizin Logo

  Ülkemizde tarım, ormancılık, veterinerlik, hayvancılık ve biyoloji alanlarında yayınlanan dergileri içermektedir.

   


      


   

   

   

  YÖK Tez Tarama


   

   

  Üniversiteler ile eğitim ve araştırma hastanelerinde hazırlanan yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlilik tezlerinin taranabilmesini ve erişim izni olan tezlerin tam metnine ulaşılmasını sağlayan bir veri tabanıdır.

   

   


   


  Türkiye Makaleler Bibliyografyası

  milli kütüphane logo ile ilgili görsel sonucu         

  Türkiye'de yayınlanmış dergilerde yer alan makalelerin bibliyografik kayıtlarını içerir.

   


  TÜBİTAK Destekli Projeler Veritabanı

  ULUSAL AKADEMİK AĞ ve BİLGİ MERKEZİ

  TÜBİTAK Destekli Projeler Veri Tabanı, TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projelerinin ve TÜBİTAK-TÜBA-YÖK tarafından, üniversitelerde desteklenen sosyal bilimler alanındaki projelerin kesin raporlarını içermektedir. Bu veritabanında 290 proje web üzerinde yer alır. Proje raporlarına ULAKBİM kütüphanesinden erişilebilmektedir. Bibliyografik kayıtların altında yer alan Belge Sağlama linki tam metin için yol gösterir.


   


   


      


   


   


   


   

  D

         


   

  Archive of Turkish Oral Narrative / U-W Türk Öyküleri Sandığı - Texas Tech Univ.


  Türk Halkbilimi ve Edebiyatından öyküler, masallar, destanlar, ezgiler, görüntüler ve kılavuzları içerir.

         

  Wiley Online Library

  Wiley Online Library

  ·         1.214 Wiley dergisinin etki değeri bulunmaktadır ve bu dergiler 2016 yılında Journals Citation

  ·         Report’ta (JCR) indekslenmiştir.

  ·         142,006 Wiley makalesi 2016 yılında JCR’de indekslenmiştir.

  ·         784 derginin 2016 yılında etki değeri artmıştır.

  ·         Wiley makalelerine 6,678,048 atıf yapılmıstır, bu da JCRdeki atıfların %12’sinin Wiley makalelerinden

  ·         geldiğini göstermektedir.

  ·         Wiley makaleleri 34 alanda en çok paylaşılan makalelerdir.

  ·         CA- A Cancer Journal for Clinicians dergisinin etki değeri 187.04’tür ve JCR’de etki değeri en yüksek dergidir. Bu dergi ANKOS dergi paketi içinde yer almaktadır.

  Wiley Online Library araştırma alanları:

  ·         Kimya

  ·         İşletme, ekonomi, finans, istatistik

  ·         Tıp

  ·         Yaşam Bilimleri

  ·         Matematik

  ·         Veterinerlik

  ·         Diş Hekimliği

  ·         Polimer ve Materyal Bilimleri

  ·         Eczacılık

  ·         Fizik ve Astromi

  ·         Psikoloji

  ·         Eğitim Bilimleri

  ·         Mühendislik

  ·         Tarım, Akvakültür ve Gıda Bilimi