Açık Erişim E-Kaynaklar

 

E - KAYNAKLAR

İÇERİĞİ

İLGİLİ PERSONEL

Academic Search Complete

 

Multi-disipliner Araştırma için Dünyanın En Kapsamlı, Akademik Tam Metin Veri Tabanı. Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır. Bu kaynak, 9,100’e yakını tam metin olmak üzere 13,700’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir. Tam metin dergilerden 7,900 kadarı aynı zamanda hakemlidir. PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır. Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı döküman türünü tam metin olarak içerir

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

  ACAR INDEX

Akademik Araştırmalar İndeksi internet üzerinde yayınlanan yerli ve yabancı akademik çalışmaların dizinlendiği ücretsiz bir kaynaktır.  'Akademik araştırma' ve 'makale arama' kapsamında hizmet veren Acarindex.com veri tabanında barındırdığı 'hakemli dergi' ve on binlerce 'makale' ile her gün binlerce araştırmacıya hizmet vermektedir.

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

 American Doctoral Dissertations,

   1933-1955

 

Yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sağlar. American Doctoral Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktadır. Basılı indeksi “Doctoral Dissertations Accepted by American Universities” olarak adlandırılmıştır. Yaklaşık 100,000 kayıt içeren American Doctoral Dissertations, 1933-1955 isimli bu kaynak original basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

Applied Science & Business Periodicals Retrospective Retro Index

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

Business Source Complete 

Hakemli ve seçkin içeriği sayesinde, iktisadi ve idari bilimler alanında Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır. 

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

CAB Abstract

Tarım, uygulamalı yaşam bilimleri, ormancılık, insan beslenmesi, veterinerlik, tıp ve çevre konularında 1910 yılından günümüze zengin bilgi içeriğine sahiptir. 230,000’in üzerinde tam metin dergi makalesi, rapor ve konferans bildirilerine erişim sağlar.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110   [email protected]

 

DynaMed

 

Hastalık Bilgi Bankası olarak isimlendirilen bu veri tabanı, National Science Foundation - NSF (ABD Amerikan Ulusal Bilim Vakfı) destegi ile hekimler tarafından, hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri için hasta başı bakıma yönelik tasarlanmış, dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır.  5,700'den fazla başlık özetlenmiştir. 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

EBSCOhost 

Farklı yayınevlerine ait yaklaşık 9,674 adet dergiye tam metin erişim sağlar.

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

EBSCOhost eBook Collection 

112,000’den fazla elektronik kitap içerir. Tüm disiplinlerde (hukuk, tıp, psikoloji, mühendislik, tarım, fen, edebiyat, işletme, siyaset bilimi, eğitim, güzel sanatlar, mimarlık, v.b. ) 450’den fazla akademik yayıncının elektronik kitaplarına erişim mümkündür.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

Education Index Retrospective

 

Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olmak üzere 700’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek 835,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

  EMERALD

  işletme, yönetim ve ekonomi başta olmak üzere ilgili konularda hakemli dergi ve kitaplar içeren bir veri tabanıdır.

 http://kutuphane.aksaray.edu.tr/files/untitled folder 1/Emerald-Premier-eDergi-veri-tabanı-sunumu-2017.pptx

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 


ERIC (Eğitim Bilimleri)

    ERIC (the Education Resource Information Center), eğitim literatürüne ve kaynaklarına erişim sağlamaktadır. 1966’dan günümüze kadar 1.4 milyondan fazla kayıt içeren ERIC 337,000 tam metin doküman sunmaktadır. 

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110  [email protected]

 


GreenFILE

 

Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm vb. konularda 9,100’den fazla tam metin içeren bu veri tabanında, 612,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir. 

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110  [email protected]

 

IEEE Xplore 

 

IEEE ve IEE'nin 120 den fazla dergisi, 900 standart ve 400 yıllık konferansın bildirilerinden oluşan 1950 yıllarına kadar inen 1,2 milyon belge, 1963'den 1987'e kadar Proceedings of the IEEE içindeli 12 binden fazla belge ve 1913'de basılan ilk dergi Proceedings of the Institute of Radio Engineers'den başlayarak bütün sayılar da eklenmektedir.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

ISI Web of Science

Konu ve atıf taraması yapabilen bu platformda, SCI-SSCI-AHCI-SPCI-SSPCI veri tabanları taranmaktadır.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

 JSTOR

  Arts and Sciences I , II , III, IV ,V,VI, VII,VIII,IX,X, XI, XII, XIII, XIV, XV ,

Business IV

Ecology & Botany II

Ireland Collection

Jewish Studies Collection

Hebrew Journals Collection 

Sustainability Collection  

Ve ilgili koleksiyonlar içerisinde aşağıdaki özel konu paketlerine erişim sağlanabilecektir.

Asia

Biological Sciences

Business & Economics

Business I

Business II

Business III

Ecology & Botany I

Health & General Sciences

Iberoamerica

Language & Literature

Mathematics & Statistics

Music

Music Legacy

Religion & Theology

koleksiyonlarında yer alan dergilere tam metin erişim olanağı sağlar. Veri tabanı ile ilgili detay bilgilere ve kullanım kılavuzuna http://cabim.ulakbim.gov.tr/ekual/e-veri-tabanlari/ adresinden erişebilirsiniz. 

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]


Library, Information Science & Technology Abstracts

500'den fazla temel dergi, 50'nin üzerinde öncelikli dergi ve 125 seçkin derginin yanı sıra kitapları, araştırma raporları ve tutanakları dizinlemektedir. 

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

buketkaradag[email protected]

 

Mendeley

 

Mendeley akademik makalelerinizi yazarken referanslarınızı düzenlemek için kullanabileceğiniz ve bilgisayarınızdaki sanal kütüphanenizi kurup kolayca dokümanlarınıza ulaşabileceğiniz tamamen ücretsiz bir platformdur.

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

Nature Journals All

Nature + Nature Methods + Nature Protocols  :  Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 46 dergi içermektedir

Palgrave Macmillan Journals İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır.

Academic Journals : Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır.

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

OVID-LWW

Tüm akademik ve hastane kütüphaneleri için vazgeçilmez nitelikte olan ve sadece Ovid kapsamında yer alan LWW Total Access Dergi Koleksiyonu; tam metin tıbbi kaynaklarla dolu, birçok uzmanlık alanı içeren tıbbi bilgilere hızlı ve kolay erişim sağlamaktadır.

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

 Proquest Dissertation&Thesis 

Sahip olduğu 4 milyondan fazla tez ile ProQuest Dissertations & Theses (PQDT) dünyadaki en geniş kapsamlı tez veri tabanıdır. 2.1 milyondan fazla başlık tam metin olarak yer almaktadır.
•The Wall Street Journal ve Los Angeles Times gibi önemli gazeteler de dahil 986 aşkın tam metin gazete 
• 30,000 tam metin doktora ve mastır tezi 
• Social Science Research Network kaynaklı, geleceğe yönelik bilimsel araştırmalara ait çalışmalar içeren, 15.000’i aşkın tam metin bilimsel çalışma kaydı. 
•Hoover’s Company Records :45.000 şirket raporu. 
• 4.000’i tam metin 5,760’dan fazla hakemli akademik dergi

 

Veri Tabanı Erişim linki:

https://search.proquest.com/pqdtglobal/

Veri Tabanı Yardım Dokümanı:

https://proquest.libguides.com/pqdttr

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

ScienceDirect

Elsevier yayınevinin çıkarmış olduğu fen, mühendislik, tıp ve beşeri bilimler ile ilgili 2,242 dergiye tam metin erişim olanağı sağlar.

 

http://ekual.ulakbim.gov.tr/veritabani/kullanim_kilavuzu_eng.pdf

http://ekual.ulakbim.gov.tr/veritabani/kullanim_kilavuzu_tur.pdf

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

Scopus

Bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı, izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan; hakemli yayınlardan oluşan en büyük makale özü ve atıf veritabanıdır.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

Springer LINK 

Kimya, bilgisayar bilimi, ekonomi, mühendislik, çevre bilimleri, yer bilimleri, hukuk, yaşam bilimleri, matematik, tıp, fizik ve astronomi koleksiyonlarını içeren toplam 1,326 dergiden oluşmaktadır.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

Taylor and Francis

Taylor & Francis, Routledge, Psychology Press and Informa Healthcare yayınevlerine ait 1,754 dergiye erişim sağlar.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

Teacher Reference Center

Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, en popüler 280 öğretmen ve yönetici dergisinin ve magazininin indeks/özet bilgilerini içerir. 

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

TÜİK Kütüphanesi

 

Nüfus, yaşam, sağlık, eğitim, kültür, adalet, seçim, istihdam, tarım, madencilik, enerji, sanayi ve iş, bina-inşaat, ulaştırma, turizm, ticaret, maliye, milli hesaplar, fiyatlar gibi çeşitli alanlardaki istatistiklere kolayca ulaşabileceğiniz, Türkiye İstatistik Kurumu'nun kuruluşundan bu yana istatistik alanında üretmiş ve basmış olduğu yaklaşık 4,500 yayına tam metin olarak  erişebileceğiniz bir kütüphanedir.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

The WWW Virtual Library

 

Beşeri bilimleri, bilgi bilim ve kütüphaneler, bilgisayar bilimleri, bölgesel çalışmalar, eğitim, eğlence, ekonomi ve işletme, fen bilimleri ve matematik, hukuk, iletişim, mühendislik, sanat, sosyal ve davranış bilimleri, tarım, uluslararası ilişkiler konu başlıkları altında çeşitli sitelere bağlantılar.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

ULAKBİM Hukuk Veri Tabanı

Hukuk konusunda yer alan ulusal yayınların yer aldığı veri tabanı.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

ULAKBİM Mühendislik ve Temel Bilimler Veritabanı (MTBVT)

1992'den günümüze Temel ve Uygulamalı Bilimler ve Mühendislik alanlarında Türkiye'de yayınlanan dergileri içermektedir.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

ULAKBİM Sosyal Bilimler Veritabanı (SBVT)

Ülkemizdeki sosyal bilimler alanındaki araştırmacılara ilgili ulusal literatüre hızlı ve etkin erişim sunmayı amaçlamaktadır. Veri tabanı 18 ayrı konu başlığı altında Türkiye'de yayımlanan süreli yayınları içermektedir.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

ULAKBİM TÜBİTAK Destekli Projeler Veritabanı (TDPVT)

TÜBİTAK Destekli Projeler Veri Tabanı, TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projelerinin kesin raporlarını içermektedir.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

ULAKBİM Tıp Veri Tabanı

1996 yılından bu yana Web'den kullanıcıların erişimine açık olan Tıp Veri Tabanı, Sağlık Bilimleri (Tıp, Diş hekimliği, Eczacılık, Hemşirelik vb.) alanında Türkiye'de yayımlanan süreli yayınlarda bulunan Türkçe ve diğer dillerdeki özgün araştırma makalelerini kapsamaktadır.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

ULAKBİM Yaşam Bilimleri Veri Tabanı

Ülkemizde tarım, ormancılık, veterinerlik, hayvancılık ve biyoloji alanlarında yayınlanan dergileri içermektedir.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

UNESCO

UNESCO tarafından yayınlanan kaynaklara tam metin erişim sağlar.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

 

 

YÖK Tez Tarama

 

 

Üniversiteler ile eğitim ve araştırma hastanelerinde hazırlanan yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlilik tezlerinin taranabilmesini ve erişim izni olan tezlerin tam metnine ulaşılmasını sağlayan bir veri tabanıdır.

 

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

University of California Press Scholarship Editions

Çeşitli konularda 400 elektronik kitap.

Dahili: 3110

[email protected]

 

United States Geological Survey

Reports and other publications of the United States Geological Survey are available through the USGS Web site.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

Virtual Computer Library

Bilgisayar teknolojileri, bilgisayarla ilgili konferanslar, dergiler, magazinler, çevrimiçi kitap ve sözlükler, yayıncılar, kuruluşlar ve internetle ve www ile ilgili bilgilere bağlantıları içerir.

 

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

Türkiye Makaleler Bibliyografyası

Türkiye'de yayınlanmış dergilerde yer alan makalelerin bibliyografik kayıtlarını içerir.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

TÜBİTAK Destekli Projeler Veritabanı

TÜBİTAK Destekli Projeler Veri Tabanı, TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projelerinin ve TÜBİTAK-TÜBA-YÖK tarafından, üniversitelerde desteklenen sosyal bilimler alanındaki projelerin kesin raporlarını içermektedir. Bu veritabanında 290 proje web üzerinde yer alır. Proje raporlarına ULAKBİM kütüphanesinden erişilebilmektedir. Bibliyografik kayıtların altında yer alan Belge Sağlama linki tam metin için yol gösterir.

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

Thomas Legislative Information on the Internet

Thomas Yaşama Bilgileri Kongre Kütüphanesi, ABD Kongresindeki beyanname metinleri, komite raporları ve tarihi belgeleri sunmaktadır.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

SIL International


Dilbilim çalışmalarını içerir.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

Scirus

Web ortamındaki bilimsel, hakemli her türlü bilgiyi kapsar.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

ResearchIndex

The NECI scientific literature digital library offers five million citations and over 400,000 full-text documents. Papers are derived from proceedings of symposia, journals, books, and other sources. Links to cited works and to comments from readers are available

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

Directory of Mathematics Preprint and e-Print Servers

Matematik konusundaki akademik çalışmaların önbaskı arşivlerinin sunucularına erişim sağlar.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

Canada Thesis Service

Kanada Milli Kütüphanesi tezleri

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

ASEE - American Society for Engineering Education

Mühendislik konusunda ve tam metindir.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

Archive of Turkish Oral Narrative / U-W Türk Öyküleri Sandığı - Texas Tech Univ.

Türk Halkbilimi ve Edebiyatından öyküler, masallar, destanlar, ezgiler, görüntüler ve kılavuzları içerir.

 

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

DOE Information Bridge

    The Information Bridge provides an open source to full-text and bibliographic records of United States Department of Energy (DOE) research and development reports in physics, chemistry, materials, biology, environmental sciences, energy technologies, engineering, computer and information science, renewable energy, and other topics. The Information Bridge consists of full-text documents produced and made available by the Department of Energy National Laboratories and grantees from 1995 forward. The site also provides a link to Energy Citations, a database that contains bibliographic records for energy and energy-related scientific and technical information from the Department of Energy and its predecessor agencies.

Buket KARADAĞ

Dahili: 3110

[email protected]

 

Wiley Online Library
 • 1.214 Wiley dergisinin etki değeri bulunmaktadır ve bu dergiler 2016 yılında Journals Citation
 • Report’ta (JCR) indekslenmiştir.
 • 142,006 Wiley makalesi 2016 yılında JCR’de indekslenmiştir.
 • 784 derginin 2016 yılında etki değeri artmıştır.
 • Wiley makalelerine 6,678,048 atıf yapılmıstır, bu da JCRdeki atıfların %12’sinin Wiley makalelerinden
 • geldiğini göstermektedir.
 • Wiley makaleleri 34 alanda en çok paylaşılan makalelerdir.
 • CA- A Cancer Journal for Clinicians dergisinin etki değeri 187.04’tür ve JCR’de etki değeri en yüksek dergidir. Bu dergi ANKOS dergi paketi içinde yer almaktadır.

Wiley Online Library araştırma alanları:

 • Kimya
 • İşletme, ekonomi, finans, istatistik
 • Tıp
 • Yaşam Bilimleri
 • Matematik
 • Veterinerlik
 • Diş Hekimliği
 • Polimer ve Materyal Bilimleri
 • Eczacılık
 • Fizik ve Astromi
 • Psikoloji
 • Eğitim Bilimleri
 • Mühendislik
 • Tarım, Akvakültür ve Gıda Bilimi
 •